…no dobra, tak naprawdę nie musisz, ale ich znajomość z całą pewnością usprawni Twoją pracę w Photoshopie. No i, przede wszystkim, pozwoli Ci zaoszczędzić nieco czasu.
Wersję wideo tego artykułu – wraz z zaprezentowaniem, jak działają poszczególne skróty, znajdziecie tutaj:
A wersja tekstowa dostępna jest poniżej.
Photoshop: 10 skrótów,
które musisz znać
1. Ctrl + S oraz ustawianie autozapisu
Wszyscy wiemy, że jeśli nie chcemy stracić postępów swojej pracy, warto, byśmy co jakiś czas zapisali nasz plik. Oczywiście, tu pomoże nam, pewnie świetnie wam znany, skrót ctrl + S.
Photoshop oferuje nam jednak także usługę autozapisów. Aby włączyć tę opcję i ustalić ich częstotliwość, wybieramy okno Edycja -> Preferencje -> Obsługa plików. Tam wybieramy z listy, co ile minut Photoshop ma dokonywać autozapisu.
2. R
Przytrzymanie klawisza „R” włącza możliwość obracania przestrzeni roboczej w trakcie pracy. Klawisz ten uruchamia nam narzędzie do obracania naszego zdjęcia na tak długo, jak długo trzymamy ten klawisz. To znaczy, że możemy rysować, obrócić obraz i rysować dalej, bez konieczności ponownego wybierania narzędzia używanego wcześniej.
3. cyfry 0 – 9
Cyfry te odpowiadają za szybkie zmienianie krycia aktywnej warstwy. Wystarczy, że użyjemy narzędzia do przesuwania – możemy wybrać je z listy albo kliknąć „V” – a następnie wybierzemy jedną z cyfr na naszej klawiaturze. 1 odpowiada za 10% krycie, 2 za 20% i tak dalej… Za 100% krycie warstwy odpowiada cyfra 0. Możesz też szybko wpisać dwie cyfry, np. po to, by ustawić krycie na 35 %.
4. Alt + widoczność warstwy
Często, kiedy produkujemy w Photoshopie kolejne i kolejne warstwy, chcielibyśmy zobaczyć, jak wyglądał nasz projekt nim zaczęliśmy nad nim pracę. I jasne, możemy wyłączać każdą warstwę po kolei, ale jeśli mamy ich kilka – lub kilkanaście – może to być nieco kłopotliwe, no i ostatecznie brakuje nam takiego bezpośredniego porównania przed i po.
Możemy to zrobić bardzo szybko, naciskając klawisz alt i wybierając którąkolwiek z ikon oka obok warstwy. To sprawi, że widoczność wszystkich warstw powyżej tej jednej zostanie wyłączona.
Żeby znów zobaczyć wszystko, powtarzamy układ klawiszy: naciskamy alt i klikamy na tę samą ikonę oka, którą wybraliśmy wcześniej.
5. Shift
Aby zaznaczyć wiele warstw znajdujących się bezpośrednio pod sobą, zaznaczamy pierwszą u góry, a następnie przytrzymujemy shift i wybieramy ostatnią, którą chcemy zaznaczyć.
6. Alt + przesunięcie
Aby skopiować już istniejącą warstwę, wystarczy, że zaznaczymy daną warstwę, przytrzymamy alt i delikatnie przesuniemy myszkę – dokładnie tak, jakbyśmy chcieli przenieść warstwę wyżej.
7. Ctrl + shift + alt + E
Czasem jest tak, że chcemy spłaszczyć obraz do nowej warstwy, ale nie chcemy tracić dostępu do swoich warstw, które wcześniej utworzyliśmy. W tym celu używamy kombinacji przycisków ctrl + shift + alt + E. Całość spłaszcza nam się do nowej warstwy, a my zachowujemy dostęp do poprzednich.
8. Ctrl -, Ctrl + oraz H
Ważnymi skrótami są skróty odpowiadające za zbliżanie i oddalanie. Aby zbliżyć obraz, wystarczy, że wybierzemy ctrl + , a żeby oddalić ctrl -. Jest jeszcze jeden skrót, który warto znać, znany jako birdeye view. Działa w momencie, gdy zbliżymy już nasz obraz i chcielibyśmy dokonać zbliżenia o takiej samej wartości, ale w innym miejscu naszego zdjęcia. W tym celu przytrzymujemy klawisz H. Wówczas obraz cofa się to wersji wyjściowej, a my możemy wybrać inny punkt, który możesz przybliżyć z tą samą wartością.
9. Spacja
Aby sprawnie móc poruszać się po obrazie, który zbliżyliśmy, możemy posłużyć się klawiszem spacji – pozwoli nam to na swobodne przesuwanie widoku dokumentu.
10. B, [ , ] , [ + shift, ] + shift
Aby wybrać narzędzie pędzla, wystarczy, że naciśniemy klawisz B. Do modyfikowania wielkości pędzla służą za to klawisze odpowiadające oznaczeniu nawiasów kwadratowych. Za zmniejszanie pędzla odpowiada klawisz ” [ „, a za zwiększanie ” ] „. Żeby zaś zmniejszyć lub większyć twardość pędzla o 25%, wystarczy do klawiszy nawiasów kwadratowych dodać shift.
***
To tyle ze skrótów, które musisz znać w Photoshopie. Oczywiście, najważniejszych skrótów można wymienić około pięćdziesięciu, ale myślę, że powyższa lista na początek będzie w sam raz.
Używacie ich? Znaliście je wszystkie? Koniecznie dajcie znać!
- Photoshop CC: brak pamięci RAM? – rozwiązanie problemu - 12 lutego 2019
- Black Friday 2018 – co dobrego dla fotografów? - 22 listopada 2018
- Photoshop Week 2018, czyli co mistrzowie fotografii pokażą nam w maju? - 12 maja 2018