Wracam z nowym odcinkiem lekcji Photoshopa!
Tym razem omawiamy sobie prosty sposób łączenia wielu zdjęć w jedno – czyli tzw. photomerge. Przydatne szczególnie dla tych, którzy lubią zdjęcia panoramiczne, ale ręczne łączenie zdjęć zwyczajnie ich nuży (co nie powinno nikogo dziwić, bo nudne to jak diabli).
Nie mieliśmy ze sobą dość szerokiego obiektywu albo po prostu zależy nam na detalach, więc zdecydowaliśmy się zrobić kilka, a może nawet kilkanaście zdjęć jednej lokalizacji. No dobrze, dotąd szło gładko, ale co dalej?
Wersja wideo tutaj:
Photomerge krok po kroku
Odpalamy Photoshopa. Kolejnym krokiem będzie wybranie zakładki Plik -> Automatyzuj -> Photomerge.
W okno dialogowe, które nam wyskoczy, musimy wczytać zdjęcia, które chcemy połączyć (przycisk: „Przeglądaj…”).
Wybieramy opcję „układ automatyczny” (opcja pierwsza od góry, domyślnie sugerowana przez Photoshopa), a następnie klikamy „OK” i… czekamy.
Photoshop sam utworzy nowy plik, a następnie połączy wszystkie załadowane przez nas zdjęcia, wybierając z każdego z nich najbardziej pasujące do siebie wzajemnie elementy. Jeśli mamy wystarczająco dużo zdjęć, nasz obraz będzie miał znacznie mniej dziur niż ten zaprezentowany przeze mnie poniżej. Wówczas wystarczy jedynie delikatnie skadrować zdjęcie.
Jeśli jednak efekty Waszej pracy wyglądają podobnie jak te tutaj, warto dodatkowo zaznajomić się z narzędziem „wypełniania z uwzględnieniem zawartości” – jeśli nie wiecie, jak ta funkcja działa, odsyłam Was do tego artykułu: o tego. Zapewniam, pokochacie ją!
Kilka wypełnień zawartością oraz łatek później obraz prezentuje się następująco:
Teraz wystarczy skadrować, podciągnąć kolorystycznie i… gotowe!
Dla kogo jest photomerge?
Photomerge przydaje się zawsze wtedy, gdy chcemy pokazać nasz obraz szerzej niż w sposób, w jaki pozwala nam nasz sprzęt. Wbrew pozorom przydaje się to nie tylko fotografom krajobrazowym – wielu fotografów fine artowych korzysta z łączenia wielu obrazów, aby uzyskać bardzo duży i przede wszystkim pełen detali portret.
Jeśli dotąd nie próbowaliście, polecam serdecznie. Szczególnie, że wakacyjne podróże sprzyjają zdobywaniu materiałów do podobnych postprodukcyjnych eksperymentów.
- Photoshop CC: brak pamięci RAM? – rozwiązanie problemu - 12 lutego 2019
- Black Friday 2018 – co dobrego dla fotografów? - 22 listopada 2018
- Photoshop Week 2018, czyli co mistrzowie fotografii pokażą nam w maju? - 12 maja 2018