W większości pewnie świetnie wiecie, że bardzo lubię pokazywać wam szybkie i łatwe do powtórzenia sposoby na edycję zdjęć. Nie inaczej będzie tym razem, kiedy to przerobimy sobie piegi, a właściwie to, jak ekspresowo uwydatniać piegi na zdjęciach.
Dla zwolenników wideo krótka wersja filmowa (pamiętajcie, by zasubskrybować kanał, żeby pozostawać na bieżąco z nowymi tutorialami!)
A poniżej wersja tekstowa krok-po-kroku.
Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z Photoshopem, koniecznie sprawdź poniższe artykuły – pomogą Ci lepiej zrozumieć, jakich narzędzi w tym tutorialu używamy i jak dokładnie one działają:
- praca na maskach w Photoshopie – instrukcja krok po kroku
- łączymy dwa zdjęcia, czyli kreatywne wykorzystanie masek w Photoshopie
- czym jest i jak stworzyć maskę przycinającą w Photoshopie
A teraz – do dzieła!
Jak uwydatniać piegi na zdjęciach
Krok 1: kopiowanie warstwy tła
Otwieramy sobie nasze zdjęcie, a następnie – jak zwykle – kopiujemy sobie warstwę tła. Możemy przeciągnąć ją w dół, do znaczka , albo wybrać kombinację klawiszy CTRL + J.
Krok 2: nowa warstwa dopasowania „czarno-biały”
Kolejną rzecz, którą musimy zrobić, to stworzenie nowej warstwy dopasowania „czarno-biały”. Warstwę możemy utworzyć klikając ikonę , a następnie z listy wybrać „czarno-biały…”
Krok 3: ustawianie warstwy dopasowania
Nasze zdjęcie zamieni się na zdjęcie monochromatyczne, ale póki co nie przejmujmy się tym. W pierwszej kolejności wybieramy poniższy znaczek na nowym panelu, który pojawił się na ekranie. Ikona ta odpowiada za włączenie maski przycinającej.
Jeśli nie wiecie, czym jest ani jak działa maska przycinająca, koniecznie zajrzyjcie do mojego poprzedniego artykułu na ten temat.
Skoro maska już jest, przystępujemy do podbijania wartości piegów. przesuwając górny suwak (odpowiadający za kolor czerwony) w lewą stronę.
Krok 4: Przywracanie kolorów
Teraz czas przywrócić kolory naszemu zdjęciu – zaznaczamy kopię naszej warstwy tła, klikając na nią…
…a następnie przechodzimy do trybów masek i po rozwinięciu listy wybieramy ostatnią pozycję, czyli „jasność”.
I na tym etapie możemy, ale nie musimy skończyć. Jeśli uznamy, że ten efekt całkowicie nam odpowiada, zdjęcie możemy zapisać. Jeśli jednak uznamy, że efekt ten jest zbyt mocny i chcielibyśmy jedynie, aby dotyczył twarzy (i piegów), przechodzimy do kroku 5 i 6.
Krok 5: odwracanie maski
Jeśli nie pamiętacie albo nie wiecie, jak działają maski, odsyłam was do artykułu na ten temat, gdzie szerzej omawiam, jak na maskach pracować.
Odwracamy maskę – do szybkiego odwracania maski posłuży nam kombinacja klawiszy CTRL + I.
Krok 6: odsłanianie zmian
Zmiany na chwilę znikają, a my wybieramy pędzel, białą farbę i na naszej czarnej masce malujemy tylko po tych miejscach, które chcemy „odkryć” – czyli po tych, na których chcemy, aby nasze uprzednio wprowadzone zmiany, były widoczne. W naszym przypadku mowa o twarzy.
I tyle, gotowe!
A na koniec wersja przed:
…i wersja po:
***
Mam nadzieję, że podobał wam się ten krótki tutorial. Pamiętajcie, że więcej szczegółów znajdziecie w wersji wideo, umieszczonej na początku artykułu. W razie pytań śmiało piszcie! A jeśli interesuje was nauka Photoshopa, to nie zapomnijcie zajrzeć do naszej photoshopowej grupy wsparcia na Facebooku.
- Photoshop CC: brak pamięci RAM? – rozwiązanie problemu - 12 lutego 2019
- Black Friday 2018 – co dobrego dla fotografów? - 22 listopada 2018
- Photoshop Week 2018, czyli co mistrzowie fotografii pokażą nam w maju? - 12 maja 2018