Fotografia to sztuka. Nie raz usłyszycie, że nie umywa się do rzeźby albo do malarstwa, bo „teraz każdy może chwycić za aparat i być fotografem”. Ale to nieprawda. Aby być dobrym fotografem, trzeba mieć „to coś” – i mówiąc o „tym czymś” nie mam wcale na myśli osławionego talentu (będącego niczym innym, jak tylko wynikiem ciężkiej pracy włożony w swój rozwój). Czym więc, według mnie, jest to mityczne „coś”?
Wytypowałam dla Was pięć cech dobrego fotografa.
Pokora
Wydaje Ci się, że jesteś najlepszy, ale prawda jest taka, że nie jesteś. Zawsze znajdzie się ktoś lepszy od Ciebie. Możesz być wzorem dla tysięcy ludzi, ale choćby nie wiem co, nie wolno Ci patrzeć na nich z góry. Przeciwnie wręcz: jeśli masz poczucie, że możesz komuś pomóc, zrób to.
Inna prawa jest taka, że Twoje zdjęcia nie zawsze będą dobre. Czasem usłyszysz coś, co sprawi Ci przykrość, nawet jeśli nie taka była intencja mówiącego. Co więcej: Twoje zdjęcia nie wszystkim będą się podobać, choćby drukowały je największe magazyny na świecie. Tak już jest i musisz się z tym pogodzić.
Pokora to cecha bardzo niedoceniana, kojarząca się z kimś uległym. Nic bardziej mylnego. Pokora oznacza, że wiesz, że nie jesteś doskonały, ale że chcesz być lepszy w tym, co robisz. I to ona sprawia, że potrafimy wyciągnąć z negatywnych opinii lekcję, zamiast frustrować się krytyką. łatwo jednak zauważyć pewną zależność, ponieważ okazuje się, że pokora najczęściej przychodzi z doświadczeniem – im więcej umiesz, tym bardziej zdajesz sobie sprawę, jak wiele jeszcze przed Tobą.
Dość często można spotkać fotografów – szczególnie początkujących – którzy wrzucają swoje zdjęcia na forum i proszą o porady, a w odpowiedzi na nie zaczynają się burzyć i twierdzić, że: „Tak miało być” i „Wszyscy ich atakują” lub wręcz sami, w odpowiedzi, zaczynają obrażać tych, którzy ośmielili się skrytykować zdjęcie.
Moja rada brzmi: jeśli nie dopuszczasz do siebie myśli, że coś mogło pójść nie tak, nie publikuj swoich zdjęć na forum publicznym. Oczywiście, zdarzają się zwyczajnie złośliwe komentarze, które trudno brać na poważnie. Ale to właśnie wytykanie błędów sprawia, że zaczynasz widzieć swoje niedociągnięcia i masz szansę poprawić się w danej dziedzinie. Szczególnie, gdy rad tych udzielają bardziej doświadczeni twórcy. Nie bój się krytyki, przyjmuj ją z pokorą i wyciągaj z niej wnioski.
Dociekliwość
Nie bój się zadawania pytań, nawet jeśli sądzisz, że ktoś może uznać je za głupie. Najpewniej ci, którzy odpowiedzą na Twoje pytanie, również kiedyś tego nie wiedzieli.
W zadaniu pytań nie ma niczego złego. Złe bywają reakcje na odpowiedzi, choć i same odpowiedzi bywają niekiedy frustrujące. I tu wraca pierwsza z pięciu cech dobrego fotografa – pokora. Jeśli bowiem pozwolisz sobie na gniew, zaczniesz krytykować lub czepiać się odpowiedzi innych ludzi (nawet tych nie do końca mądrych), możesz być pewien, że zadziała to jak woda na młyn. Nie dość, że głupich komentarzy zacznie przybywać, to i ci, którzy naprawdę chcieliby Ci pomóc, nie zechcą się udzielać, bo… patrz punkt pierwszy.
Cierpliwość
Pisałam już o tym, ale powtórzę: fotografia to rzemiosło. To proces. Zgłębianie tajników i odkrywanie własnego stylu czasem trwa lata. Zawsze jest „coś więcej”, czego możemy się nauczyć. Zawsze – choćby cały świat okrzyknął Cię „Mistrzem”. Mistrzowie też nie przestają się uczyć – i właśnie dlatego pozostają mistrzami.
Inna sprawa, że nie da się po prostu chwycić za aparat i umieć wszystko. Jeśli nie masz cierpliwości do nauki, odpuść. I nieważne, czy jest to fotografia, muzyka czy malarstwo. Pokochaj ten proces… albo odpuść.
Kreatywność
Wielu rzeczy można się nauczyć. Można nauczyć się widzieć, można nauczyć się robić piękne technicznie zdjęcia. Ale jeśli nie czujesz tego, co robisz, na nic się to zda. I tu na scenę wchodzi kreatywność – umiejętność nieszablonowego myślenia i pokazania czegoś zwykłego w niezwykły sposób. Bo czy można tworzyć nie będąc kreatywnym? Wygląda na to, że nie – samo to założenie przeczy bowiem idei kreatywności. Nie będąc kreatywnym, czyli nie potrafiąc tworzyć niczego nowego, staniemy się tylko odtwórcami.
Dlaczego kreatywność jest taka ważna? Bo wyróżni Cię wśród z tłumu innych fotografów. Sprawi, że łatwo przyjdzie Ci odnaleźć swój własny, rozpoznawalny styl. Sprawi także, że Twoje zdjęcia będą już nie tylko poprawne, ale też będą do siebie przyciągały. Co ciekawe, sama kreatywność niekiedy pozwala ukryć wiele technicznych nieodciągnięć.
Potrzeba samodoskonalenia
Ponieważ fotografia to proces (czy też, jak pisałam niedawno, fotografia to rzemiosło), więc bez wewnętrzej potrzeby samodoskonalenia nie zajdziemy daleko. Nie wszystkiego bowiem nauczymy się samą metodą prób i błędów. Choć informacje nie są trudne do zdobycia – wiele dowiemy się z grup fotograficznych (także tych internetowych), szkoleń, publikacji czy nawet z YouTube’a – to jednak trzeba po nie sięgać. I robić to możliwie często.
***
W gruncie rzeczy powyższa lista to nie tylko pięć cech dobrego fotografa – to pięć cech dobrego artysty w ogóle. Nieważne więc, czy jesteś grafikiem, ilustratorem, czy muzykiem. Ba!, możesz być również copywriterem albo po prostu blogerem – dobre pisanie to też sztuka!
Co byście dopisali do tej listy? Albo może coś byście skreślili, a w to miejsce wpisali coś innego? Jestem bardzo ciekawa Waszej opinii!
- Photoshop CC: brak pamięci RAM? – rozwiązanie problemu - 12 lutego 2019
- Black Friday 2018 – co dobrego dla fotografów? - 22 listopada 2018
- Photoshop Week 2018, czyli co mistrzowie fotografii pokażą nam w maju? - 12 maja 2018